• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
Начало arrow Новини arrow Клубове по мислене arrow Училище за идеи през октомври 2010
Училище за идеи през октомври 2010 Печат
 
ДОБРЕ ДОШЛИ в нашето “Училище за идеи”!
 
м. октомври 2010 г. – м. май 2011 г.
 
Уважаеми посетители на Детски сайт, време е да си припомним наученото дотук и да продължим по-натътък с усвояването на елементите за мислене, според системата за латерално мислене на професор Едуард де Боно.
Ако се върнем назад и преразгледаме публикациите от периода 2007 - 2010 година, ще установим, че до този момент съм представила някои от основните елементи на умението за мислене, а именно:
- инструменти за мислене (ОВФ, АВИ, ГТД, СиР, ПМИ, НЗЦ и ВиП)
- мисловни навици (Резултат и заключение, Петминутен формат за мислене, Напред и паралелно, Логика и възприятие, Ценности, Фокус и цел, Общо и частно, При какви обстоятелства)
Подробно разгледахме Метода на шестте шапки – значението на всяка от шапките и тяхната употреба.
Тази година ще се върнем малко назад – към първоизточника на латералното мислене – Модела на дърводелеца. Ще се спрем на още няколко елемента на умението за мислене, а именно – основните мисловни операции, нагласите за мислене и принципите за мислене. Ще ви предложа две от най-популярните техники на латералното мислене – Провокация и Случайната дума. Ще включа и три най- популярни мисловни ситуации – Спорове и разногласия, Проблеми и задачи, Решения и избори.
 
МОДЕЛ НА ДЪРВОДЕЛЕЦА
 
Когнитивната психология, чийто най-виден представител е професор Едуард де Боно, си служи с модели. Моделите са най-достъпния начин да се стигне и до същността на латералното (страничното) мислене. Такъв модел е Моделът на дърводелеца, който ни предлага елементите на умението за мислене.
Защо пък Модел на дърводелеца? Защото Де Боно открива съществени връзки между действията на дърводелеца и тези на мислителя. Според него, изработвайки определен предмет, дърводелецът извършва три основни операции: рязане, сглобяване, оформяне. Съответните мисловни операции, които по същност се прeпокриват с дърводелските, са: анализ, синтез и сравняване. Мисловните операции са основен елемент на умението за мислене.
За да извърши определени операции, дърводелецът си служи с инструменти. По същия начин и мислителят използва определени инструменти, като седем от тях, които са включени в програма СоRT за изучаване в училище, ние вече сме разгледали.
Вършейки определена работа, дърводелецът прибягва до различни начини, за да изпълни определено задание. Така е и с мислителя, за да се справи в процеса на мислене. Става дума за т.нар. структури, които също са елемент на умението за мислене.
В процеса на работа дърводелецът може да има и различни нагласи – да се стреми да направи изделието естетично, устойчиво и т.н. Добрият мислител  също притежава определени нагласи, т.е. може да желае или да не желае нещо, да има положително или отрицателно отношение, преди да предприеме каквото и да е действие.
Докато нагласите са нещо по-общо, то принципите са нещо по-конкретно. Както дърводелецът е длъжен да се съобразява с определени изисквания, така и мислителят трябва добре да познава  основните принципи, които ръководят мисленето.
С времето, дърводелецът развива определени навици, свързани с обработването на дървото, поддържането на инструментите, достигането на определено качество и т.н. По същия начин и мислителят развива определена рутина, т.е. навици, които правят мисленето му по-ефективно.
Ако желаете да научите още подробности за Модела на дърводелеца и елементите на умението за мислене, препоръчвам ви да използвате книгата на професор Едуард де Боно “Научете детето си как да мисли” (С., 2001)
Очаквайте следващата тема: Основни мисловни операции.

До скоро!
                                                                  

Йорданка Христова –
автор на проекта “Училище за идеи”
и “Учител на годината – 2010” 

 
< Предишен   Следващ >

 

НЧ Родина

Езикова школа

Училище за идеи

Училище за идеи

СОУ Иван Вазов

eXTReMe Tracker