• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
Начало arrow Новини arrow Клубове по мислене arrow Добри и лоши нагласи
Добри и лоши нагласи Печат

През месец декември нагласите ни са свързани с неповторимата празничност на Коледа. Това е и време за равносметка – свършеното ще ни зарадва, а постигнатото – ще ни донесе удовлетворение.

Всичко, което правим през декември, ни харесва. И все пак, има нещо много тъжно - още една година се е изтъркулила! Тя остава зад гърба ни, за да отстъпи място на новата. Но това не бива да е повод за тъжното ни настроение. Оставете песимистичните си нагласи! Не забравяйте, че най-хубаво е онова, което ни предстои – бъдещето е винаги по-вдъхновяващо от миналото! Ще са ни нужни усилия и воля – смисълът е в изпитанието и проверката на човешките възможности.

Каква е връзката на току-що споделеното с темата на днешния ни урок? Очевидно е, че става дума за нагласи в мисленето: „Желаем ли нещо?” “Искаме ли нещо?” “Харесваме ли нещо?”. От отговора зависи колко успешно ще постигнем една цел или ще реализираме едно действие. Казват, че добрата нагласа е половин достижение.

Не се надявайте на успех, ако имате лоши нагласиЧувала съм деца да казват: “Не харесвам ученето!” “Не обичам да чета!” “Не искам да решавам задачи!” Съгласете се, че такива нагласи в никакъв случай не водят до успех. Напразни ще са очакванията за успяване – вашите, на учителите и на родителите ви.

Според професор Де Боно нагласата е елемент на умението за мисленеНагласите са добри и лошиЦелта е да осъзнаем, че добрите нагласи трябва да са част от нашето всекидневно мисленеСмисълът е, че те мобилизират възможностите ни, отразяват готовността ни за успяване във всяко наше намерение и начинание.

Накрая, ще ви предложа две мисловни задачи:

1. Опишете в списък най-важните за вас цели, които ще си поставите за реализиране пре новата 2011–та година. После към всяка от тях изредете действията, които трябва да предприемете, за да ги постигнете. Срещу всяко действие изпишете вашите нагласи. Добрите нагласи оценете с плюс (+), а лошите – с минус (-).

Анализирайте  резултатите. Ако преобладават плюсовете – имате шанс! Обърнете внимание на минусите и се опитайте да коригирате нагласите си в името на крайната цел.

2. Направете списък, изреждайки в пет позиции вашите добри нагласи във връзка с ученето, и друг – с вашите лоши нагласи във връзка с изкуството.

Успех!                                                         

Йорданка Христова –
автор на проекта “Училище за идеи”
и “Учител на годината – 2010”

 

 
< Предишен   Следващ >

 

НЧ Родина

Езикова школа

Училище за идеи

Училище за идеи

СОУ Иван Вазов

eXTReMe Tracker