• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
Начало arrow Новини arrow Клубове по мислене arrow Принципи на мислене
Принципи на мислене Печат
Принципите на мислене са елемент на умението за мислене. В програма СоRT, предназначена за преподаване в училище, професор Де Боно ги свежда до дванадесет. Те са свързани с практическото използване на самото умение за мислене. (Научете детето си как да мисли, 2001)

По-долу ще изпиша тези принципи, разчитайки на това, че ще ги имате в предвид, когато практикувате умението за мислене:

1. Винаги мислете конструктивно. Този принцип означава, че не трябва да се увличате в критическо мислене и в това да доказвате колко другите грешат. Обърнете повече внимание на конструктивното, а не на негативното мислене.

2. Мислете бавно и опростявайте нещата колкото се може повече. Избягвайте бързото мислене, освен в случаите, когато се налага. Не се стремете към сложен изказ. Не забравяйте – другите трябва да ви разбират.

3. Отделете егото си от мисленето. Опитайте се да гледате себе си “отгоре”. Така се стремите към по-голяма обективност, без да се поддавате на егото си.

4. Какво искам да направя в този момент? Осигурявате целенасоченост и посока в мисленето, без което просто ще се носите по течението.

5. Научете се да превключвате от едно към друго в мисленето. Означава да владеете раличните типове мислене. Използвайте Шапките за мислене.

6. Какъв е резултатът от мисленето? Задължително трябва да можете да го дефинирате, а оттам – и да посочете какво ще последва.

7. Чувствата и емоциите са много важни, но те не трябва да предхождат изследването, а да са след него. Ако в самото начало започнете с чувствата, съществува риск да последват неподходящи действия от ваша страна.

8. Винаги се стремете да търсите нови алтернативи, идеи и нови възприятия. Това е знак  за качествено мислене, в което мислителят може да посочи алтернативи, да даде обяснения, да предложи различни идеи.

9. Научете се да се движите напред и назад, между различните нива на мисленето. Означава, че трябва да владеете умело преходите от общото към частното и обратно, от конкретното към абстрактното и обратно.

10. "Може би е така" или "трябва да е така". Този принцип има отношение към логиката и истината. Ще избегнете риска да сгрешите, ако оставяте възможности за проверка на даденото твърдение.

11. Всички различни мнения могат да имат солидни основания. Помнете, че ако вярвате, че вие сте прав, трябва да докажете, че мненията, които са различни от вашите, са грешни. Не забравяйте, че другите също може да имат претенции, че са прави. И това е така, защото различните твърдения се градят върху различни възприятия.

12. Всички действия имат последици и влияят на ценностите и на хората. Отнася се и във връзка с мисленето – вашите решения и твърдения също влияят на хората.

Моят съвет е по-често да преговаряте тези принципи. Към тях можете да прибавите и други.

                                         
Йорданка Христова –
автор на проекта “Училище за идеи”
 
< Предишен   Следващ >

 

НЧ Родина

Езикова школа

Училище за идеи

Училище за идеи

СОУ Иван Вазов

eXTReMe Tracker