За високи художествено-творчески постижения в духовния живот и в сферата на образованието и науката в община Стара Загора

Наградата е учредена през 1968 г. Връчвана е до днес с прекъсвания. През годините нейният статут е претърпявал множество промени, последната от които е от 2013 г.

 



Носители на Наградата "СТАРА ЗАГОРА"

 

1968 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Избрани стихове"
Константин Колев, за сборника разкази "Откриване на старите истини"
Рашко Стойков, за драмата "Жестокият пръстен"
Димитър Чехларов, за картината "Заминаване на фронта"
Георги Стефанов, за картината "Партизанска колона"
Благой Хаджитанев, за релефа "Алеко Константинов"
Димитър Копчев, за главата "Тачо Даскалов"
Борислав Кожухаров, за проектите на медальона, дипломата и папка към наградата "Стара Загора"
Христо Лулчев, за самостоятелната му изложба по дърворезба
Георги Делев, за постановката на пиесата "Жестокият пръстен" от Р. Стойков
Михаил Марков, за образа на Гео Милев в пиесата "Жестокият пръстен" от Р. Стойков

1970 г.

Иван Огнянов, за повестта "Шоколада"
Константин Колев, за книгата с очерци "Хора и съдби"
Нейко Велчев, за стихосбирката "Открит рудник"
Кънчо Стоянов, за стихосбирката "Отлетяха птиците"
Ганчо Проданов, за пиесата "Глътка безсъние"
Снежана Дескова, за ролята на Кармен от балета "Кармен" от Шчедрин
Ангел Ламбев, за ролята на Адамов от пиесата "Гимназисти" и на Ендерсън от пиесата "Процесът Ричард Уевърли"
Любомир Цакев, за куклите и сценографията към куклената пиеса "Михал Мишкоед"
Мара Георгиева, за паметника на Ленин в Стара Загора
Kолектива с ръководител арх. Соколовски, за оформлението на сградата за опера и театър в Стара загора

1971 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Есенни наздравици"
Ганчо Проданов, за сборника новели "Късни светлини"
Нино Луканов, за ролята на Градоначалника ("Ревизор") и на Хан Аспарух ("Хан Аспарух")
Бойо Боев, за ролята на Палача ("Изключителен шанс")
Георги Делев, за постановката "Хан Аспарух"
Антон Гюков, за постановката "Хан Аспарух"
Творческия колектив, участвал в постановката на операта "Момчил"
Михаил Мартинов, за ролята Момчил ("Момчил")
Станка Кавалджиева, за ролята на Елена ("Момчил")
Милчо Христов, цикъл графики на работническа тематика

1972 г.

Иван Попчев, живопис
Георги Николов, живопис
Кирил Тодоров, музикално изкуство
Балетния колектив при Народна опера, балетно майсторство
Колектива на Народната опера, вокално и актьорско майсторство
З.а. Ангел Ламбев, актьорско майсторство
Колектива на Държавния куклен театър, театрално изкуство
Любомир Цакев, сценография

1973 г.

Янко Димов, за стихосбирката "Железни карамфили"
Константин Колев, за сборника разкази "Ароматен пръстен"
Петър Тонков, за книгата "Литература и живот"
Светозар Караджов, за пиесата "Фантастична ваканция"
Михаил Косев, за цикъл графики "Септември-23"
Христо Танев, за декоративни пана на културния дом в Мъглиж
Тодор Ковачев, за декоративни пана на културния дом в Мъглиж
Стефка Минева, за ролята на кармен в едноименната опера на Ж. Бизе
Аврам Георгиев, операта "Майстори" от П. Хаджиев и пиесата "Снаха" от Г. Караславов
Любомир Цакев, за пиесите "Заешко училище" от П. Манчев и "Ламята" от Н. Хайтов
Антон Гюков, за пиесите "Хоро" от Ан. Страшимиров и "Снаха" от Г. Караславов
Добрина Бунарджиева, Атанаска Луканова, Вяра Калинкова, Добрина Тенева, Тодорка Рускова, Маргарита Апостолова, за ролите на зайчетата от пиесата " Заешко училище" от П. Манчев
Георги Георгиев, за ролята на Калота от пиесата "Ламята" от Н. Хайтов и ролите " Заешко училище" от П. Манчев
Веселин Савов, за ролята на Езоп от пиесата "Лисицата и гроздето" от Г. Фигейреду

1974 г.

Константин Колев, за "Здравей, грешнико"
Янаки Кавръков, за "Ятачка"
Милчо Христов, за литогравюра "Строители"
Иван Петров, за паметника на антифашистите край с. Манолово
Стоян Гайдарджиев, за проектиране на жилищния блок "Стрела"
Колектива на спектакъла "Сътворението на света"
Георги Делев, за пиесата "Любов необяснима"

 

1975 г.

Жеко Христов, за стихосбирката "Участта на простите неща"
Стойчо Стойчев, за стихосбирката "Безсънни жерави"
Иван Попчев, за творбите му "Портрет", "Възрожденка" и "Хоро"
Димитър Чехларов, за творбите му "Старозагорското въстание" и "Зима"
Янаки Кавръков, за творбата му "В асансьора"
Илия Петков, за графиката "Село"
Арх. Ваня Тончева, за проекта на сградата на партийната школа
Колектива на Старозагорската опера, за реализацията на операта "Цар Калоян" от П. Владигеров
Богдана Попова, за високи художествени постижения
Колектива на Държавен куклен театър, за реализацията на пиесата "Ангел войвода" по Н. Хайтов
З.а. Ангел Ламбев, за образа на Маноле Круду от пиесата "Смъртта на един юрист"
Румена Георгиева, за образите на Кристина от пиесата "Смъртта на един юрист" и на Ана от пиесата "Щастливият мъж"

1976 г.

Христо Кацаров, за стихосбирката "Есенна тишина"
Илия Денев и Панайот Манолов, за книгата "Двадесет и пет бурни години"
Димитър Чехларов, за самостоятелната изложба
Христо Танев, за изложбата му "Впечатления от едно пътуване в СССР"
Пеньо Радев, за самостоятелната изложба
Арх. Надя Пиперова, за проекта и реализацията на градоустройственото решение на ж.к. "Трите чучура"
Оркестъра на Народната опера, за постигнати успехи в операта "Сън в лятна нощ" от Б. Британ
Колектива на хора при народната опера, за цялостно успешно представяне през сезона
Снежина Дескова, за ролята на Лауренсия в едноименния балет от Ал. Крейн
Актьорския състав от драматичен театър "Гео Милев", за постановката на "Проток от едно заседание" от Ал. Герман
Творческия колектив на Държавния куклен театър, за постановката "Аленото цвете" от карпаухова и Брусевич
Корнелия Петкова, за ролята на Абби от "Страсти под брястовете" и за ролята на Въла от "Женски години"
Илия Георгиев, за ролята на Кейбът от "Страсти под брястовете"
Антон Гюков, за сценографията на постановката "Женски години"

1977 г.

Иван Мирчев, за стихосбирката "Младост"
Константин Колев, за повестта "Матей"
Петър Тонков, за книгата "Иван Мирчев"
Любомир Цакев, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Янаки Кавръков, за творбата "Червеният площад"
Михаил Косев, за цикъла "Свобода"
Злати Златев, за творбата "Вечният порив"
Авторският колектив на мемориала "Бранителите на Стара Загора"
Теньо Тенев, за творбата "Балада за руския войн"
Нина и Христо Турлакови, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Арх. Стойно Илчев, за административна сграда на АПК и ДСК в Казанлък
З.а. Димитър Димитров, за оперите "Кола Брюньон" и "Ивайло"
Борислав Дойчев, за ролята на Кола от операта "Кола Брюньон"
Никола Кутин, за ролята на Ивайло в едноименната опера
Колективът на Старозагорската опера, за постановката на операта "Кола Брюньон"
Васил Апостолов, за постановката на "Буратино"
Георги Петров, за постановката на операта "Ивайло"
Петър Русков, за сценографията на операта "Ивайло"
Маргарита Апостолова, за ролята на Вещицата в пиесата "Огнивото"
З.а. Дора Маркова, за ролята на Струнова в пиесата "Кристална нощ"

1978 г.

Константин Колев, за сборника "Пристрастия"
Кънчо Стоянов, за стихосбирката "Преди да тръгнеш"
Георги Матев, за книгата "Срещи и разговори с Чудомир"
Янаки Кавръков, за цялостно представяне
Георги Славов, за цялостно представяне
Райчо Чакъров, за цялостно представяне
Димитър Сотиров, за представяне в общите художествени изложби
Илия Тодоров, за цялостно представяне
Райчо Радев, за цялостно представяне
Арх. Стоян Гайдарджиев, за Дома на инвалида в Стара Загора
З.а. Димитър Димитров, за спектаклите "Янините девет братя" и "Фаворитката"
Петя Павлович, за високи творчески постижения
Никола Кутин, за ролята на Георги Грозника от операта "Янините девет братя"
Мария Клинчева, за ролята на Яна от операта "Янините девет братя"
Иван Топалов, за ролята на Чиполино от едноименния балет на Хачатурян
Николай Ламбев, за постановките "Време разделно" и "Законодателят"
Любомир Цакев, за пиесата "Юнаци с умни калпаци"
Антон Гюков, за пиесата "Законодателят"
Петър Антов, за ролята на Хан Крум от пиесата "Законодателят"
Пламена Гетова, за ролята на Люба от пиесата "Фантазиите на Фарятиев"
Творческия състав на драматичен театър "Гео Милев", за постановката "Време разделно"
Творческия състав на Държавния куклен театър, за пиесата "Цар Петльо"

1979 г.

Йордан Стоев, за книгата "Цветове на земетръса"
Константин Колев, за повестта "Спомени на едно селянче" и за книгата "Живот в провинцията"
Янко Димов, за стихосбирката "И винаги ще се завръщам"
Стойчо Стойчев, за стихосбирката "Музика след полунощ"
Христо Кацаров, за книгата "Път до село"
Колектива на вестник Септември, за постижения в областта на публицистиката
Янаки Кавръков, за цялостно представяне
Димитър Чехларов, за представяне в национални изложби
Михаил Косев, за цялостно представяне със самостоятелна изложба
Илия Петков, за представяне в ОХИ "Младост '79"
Георги Върлинков, за паметника на Септемвриеца в г. Мъглиж
Колектив Л.Цакев,В.Неделчев,Е.Иванов и арх. И.Иванов, за декоративно-монументалното решение на интериора и фасадата на Държавен куклен театър
Арх. Стоян Гайдарджиев, ръководител колектив, за профсъюзния дом на културата "Митьо Станев"
Колектива на Старозагорската опера, за успешно представяне в VI национален преглед на оперните театри
Васил Апостолов, за постановката "Меко казано" от Валери Петров
Руси Карабалиев, за постановката "Чучулигата" от Жан Ануи
Любомир Цакев, за сценографията на пиесата "Меко казано" от Валери Петров
Антон Гюков, за сценографията на пиесата "Чучулигата" от Жан Ануи
Бойо Боев, за ролята на Флоро от пиесата "Каруцата и камъкът" от Йордан Радичков
Татяна Баева, за ролята на Жана д'Арк от пиесата "Чучулигата"
Добрина Бунарджиева, за ролята на проф. Кълви от пиесата "Меко казано" от Валери Петров
Росица Андонова, за ролята на Мишката от пиесата "Меко казано" от Валери Петров


1980 г.

Константин Колев, за "Златна пепел"
Димитър Рачев, за "Средноюна литургия"
Таньо Клисуров, за "Най-скъпото"
Иван Мирчев, за "Цигулка под прозореца"
Колектива на радио Стара загора, за активна и качествена програмна работа
Георги Славов, за творбите "Ленин" и "Патрул"
Любомир Цакев, за самостоятелна изложба
Димитър Сотиров, за творбите "Арлекин" и "Портрет"
Емил Иванов, за творбата му "Ленин"
Тодор Арсов, за самостоятелната изложба
Борислав Кожухаров, за цялостно оформление на изложбата по роботика
Тодор Ковачев, за сграфитото на Трета поликлиника
Арх. Режев, арх. Събева, арх. Илчев, арх. Иванов и колектив, за хотелски комплекс "Верея"
Арх. Михаил Витанов, за хотелски комплекс "Казанлък"
Димитър Стоянов, за постановката "Аристократи" от Николай Погодин
Антон Гюков, за цялостно оформление на "Аристократи" от Николай Погодин
З.а. Дора Маркова, за ролята на Майката от постановката "Легенда за майката"
Актьорския колектив за пиесата "Аристократи", от Николай Погодин

1981 г.

Ганчо Проданов, за книгата "Сама в неделя" (посмъртно)
Петър Тонков, за сборника "Литературни светове и проблеми"
Константин Колев, за книгата "Иваново житие"
Колектива на вестник "Септември", за ярки публицистични постижения в отразяването на 1300-годишнината на държавата
Колектива на "Неделно студио" от Радио Стара Загора, за цялостната му дейност
Иван Попчев, за цялостното му представяне
Михаил Косев, за представянето му в самостоятелна изложба "Графика"
Продан Проданов, за цялостното му представяне
Фикри Алиев, за цялостното му представяне в камерна изложба
Илия Петков, за проектирането на витража на Партийния дом в гр. Раднево
Арх. Иван Райнов, за Партийния дом в гр. Раднево
Арх. Гайдаржиев, за сградата на ТПО в гр. Стара Загора
Н.а. Димитър Димитров, за операта "Тракийски идоли" от М. Големинов
Евдокия Здравкова-Хорозова, за високи художествени постижения в оперите "Селска чест", "Манон Леско" и "Аида"
Оркестъра на Народната опера под ръководството на н.а. Димитър Димитров, за високи художествени постижения в операта "Тракийски идоли" от М. Големинов
Колектива на ансамбъл "Загоре", за програмата му, с която се е представил на II национален преглед Стара Загора'81
Васил Апостолов, за постановката на пиесата "Шестте пигвинчета" от Борис Априлов
Димитър Игнатов, за постановката на пиесата "Есента на един следовател" от Г. Данаилов
Любомир Цакев, за сценографията на пиесата "Шестте пигвинчета" от Борис Априлов
Антон Гюков, за сценографията на пиесата "Есента на един следовател" от Г. Данаилов
Петър Антов, за ролята на Келин Абабий от пиеста "Светая светих" и ролята на Топузов от пиесата "Човекоядката"
Михаил Марков, за ролята на Петров от пиесата "Есента на един следовател" от Г. Данаилов и Кънчо от "Човекоядката" от Иван Радоев
Актьорския колектив на Държавен куклен театър, за реализацията пиесата "Шестте пигвинчета" от Борис Априлов
Колектива на Драматичен театър "Гео Милев", за реализацията на пиесата "Светая светих"
Георги Велев, за рецитала "Греховната любов на Зографа Захарий"
Веселин Савов, за рецитала "Поздрав към огъня" по стихове на Л. Левчев

1982 г.

Константин Колев за книгите му "Жерговски разкази" и "Тунджански елегии" (посмъртно)
Христо Кацаров, за книгата му "Преслници"
Таньо Клисуров, за стихосбирката му "Минирано поле"
Стоян Стаев, за литературно-критичната му книга "Литературни вълнения"
Редакцията на в. "Септември", за списване на литературната притурка "Съвремие"
Колектива на радио Стара Загора, за радиопублицистика
Димитър Караджов, за цялостно представяне в юбилейната му изложба
Иван Радев, за цялостно представяне в юбилейната му изложба
Злати Златев, за цикъла "Годишни времена"
Недялко Абаджиев, за цикъла графики от окръжната изложба, посветена на 100-годишнината от рождението на Г. Димитров
Тодор Тодоров, за цялостно представяне в самостоятелната му изложба
Стоян Николов, за запазените марки и графичните знаци на "Енергоремонт", "Розариум с музей на розата" и др.
Илия Тодоров, за постижения в обастта на плаката и представяне с плакат в Международния конкурс в Москва
Хоровия колектив на Народната опера, за ярки художествени постижения в операта "Набуко" от Дж. Верди
Александър Йосифов, за операта "Чудните приключения на Тошко Африкански", написана специално за Старзагорската опера
Богдана Попова-Манова, за музикалното ръководство на хоровия колектив в операта "Набуко"
Георги Петров, за режисурата на оперите "Набуко" и "Чудните приключения на Тошко Африкански"
Иван Йорданов, за сценографските решения на оперите "Набуко" и "Чудните приключения на Тошко Африкански"
Евдокия Здравкова-Хорозова, за ролята на Абигайл от операта "Набуко"
Тоня Петрова, за ролята на Тошко Африкански от едноименната опера на Александър Йосифов
Димитър Стоянов, за постановката на пиеста "Прокурорът" от Георги Джагаров
Коста Димитров, за постановката на пиесата "Гиньол" от Ян Вилковски
Творчески колектив, реализирал пиесата "Прокурорът" от Г. Джагаров
Творчески колектив, реализирал пиесата "Смешна приказка в сладкарницата" от Н. Стойчева
З.а. Петър Антов, за ролите на Войнов от "Прокурорът" и Бащата от "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Т. Уйлямс
Вера Дикова, за ролята на леля Минка от пиесата "Прокурорът"

1983 г.

Стойчо Стойчев, за книгата "До утре има много нощи"
Христо Кацаров, за поетичната му книга "Облакът ми е закрила"
Колектива на вестник "Искра" - гр. Казанлък, за високи резултати от дейността му по отразяване политическия, социално-икономическия и културния живот
Колектива на вестник "Марица изток", за принос в мобилизиране усилията на трудовитв колективи за изпълнение на плана за развитие на общината
Георги Славов, за самостоятелните му изложби в София, Пловдив и Габрово
Ботьо Ботев, за високи постижения в творбите му "Портрет на Митьо Станев" и "След погрома"
Авторския колектив с р-ли доц. арх. Мирянов и арх. Сребрев, за Дома на строителя
Кирил Тодоров, за музиката към спектакъла "Септемврийска балада" и към концерта за 90-годишнината на Старозагорската партийна организация
Колектива на Старозагорската опера, за реализация на операта "Летящият холандец" от Р. Вагнер
З.а. Евдокия Здравкова-Хорозова, за ролята на Сента от операта "Летящият холандец" от Р. Вагнер
Борислав Дойчев, за ролята на Никифор от операта "Хан Крум-ювиги" от Ал. Йосифов
З.а. Юлия Огнянова, за спектакъла "Поема за Септември" в Държавния куклен театър
Георги Велев, за ролите на Харитон от "Разпята събота" от Ст. Цанев и Единния от "Четвърта-пета степен по скалата на Рихтер" от К. Георгиев
Емил Михов, за ролята на Шахматов от "Равна на четири Франции" от Ал. Мишарин и за Шута от "Както ви харесва" от Шекспир
Веселин Савов, за художествено слово
Ботьо Буков, за съставителство и превод на сборника с разкази "Колелото на съдбата" от Онелио Хорхе Кардосо
Йордан Караджов, за превода на романа "Личният живот на директора" от В. Гайдеко
Хоровата школа при образцово народно читалище "Искра" в Казанлък с ръководител з.а. Петя Павлович, художествена самодейност
Пеньо Радев, художествен ръководител на представителния детски кръжок по изобразително изуство "Зографче", художествена самодейност

1984 г.

Найден Рангелов, кореспондент на Българското радио в Стара загора, за принос в популяризирането и отразяванено на обществено-политическия и културен живот в Стара Загора
Филип Папазов, за високи постижения в самостоятелната му изложба в София
Стефанка Стойчева, за високи постижения в самостоятелната и изложба в София
Арх. Веселин Беров, за функционалност на проекта за производствена сграда на ОЗЗУ
Денчо Белев, за ролята на Карлос от операта "Силата на съдбата" от Дж. Верди
Бойо Боев, за ролята на Йорго от постановката "Големият род" от М. Минков и за ролята на Александър Марков от "Черешова градина" от Н. Хайтов
Георги Фурнаджиев, за ролята на Станчо от постановката "Големият род" и за ролята на Панталеймоне от "Слуга на двама господари"
Колектива на Драматичен театър "Гео Милев", за постановката "Големият род"
Творческия колектив на Държавния куклен театър, за "Приказка за храбрия лешникотрошач" от Хофман
Марин Добрев, за художествена оперативна критика на проявите в областта на изобразителното изкуство
Венелин Кръстев, за високи художествени резултати в организационно-творческите процеси на ансамбъл "Загорче"

1985 г.

Жеко Христов, за стихосбирката "Рецитал пред мама"
Петър Тонков, за литературна анкета "Иван Мирчев"
Колектива на вестник "Септември", за списване на рубрики, посветени на XIII конгрес на БКП
Колектива на радио Стара загора, за рубриката "XIII конгрес -Априлски хоризонти"
Групата на художниците, за колективна изложба в София
Колектива на Старозагорската опера, постановката "Борис Годунов" от Мусорски
Ансамбълът за народни песни и танци "Загоре", музикално изкуство
Парашкев Андреков, за ролите на падре Гуардиан от "Силата на съдбата" и Пимен от Борис Годунов
арх. Живка Кирчева, за жилищен блок в кв.20 в кв. трите чучура
арх. Тотьо Тотев, за адаптацията на административна сграда на ОКС - Стара Загора
Драматичен театър "Гео Милев", за спектакъла "Обещай ми светло минало" от П. Атанасов
Ивалин Димитров, за ролята на Алексей Комнин от пиесата Кладата от Р. Божанов
Колектива на Държавен куклен театър, за постановаката "Двубой" от Иван Вазов
Ася Братанова и Румяна Стефанова, за ролята на Амалия от пиесата "Двубой" от Иван Вазов
Любомир Цакев, за сценографията на постановката "Двубой" от Иван Вазов
Борислав Кожухаров, за сценографията на постановката "Службогонци" от Иван Вазов

1986 г.

Христо Кацаров, за стихосбирката "Свирката на пастиря"
Йордан Стоев, за книгата "Пясък за папагалите"
Ганко Славчев, за повастта "Книга за бедните"
Колектива на отдел "Промишлено-стопански" от вестник "Септември", за разработки по проблемите на научно-техническата революция
Бонка Берова, за принос в популяризирането на обществено-политическия и културен живот в Стара Загора
Петър Бонев, за високи постижения в декоративно-монументалните изкуства (дървопластика)
Иво Чехларов, за високи постижения в областта на малката пластика
Арх. Иван Георгиев, за цялостното обемно-пространствено функционално решение и интериор на хотел-ресторант "Загорка"
Симеон Симеонов, за ролите на Каварадоси от операта "Тоска" от Дж. Верди и Надир от "Ловци на бисери" от Дж. Бизе
Петя Балджиева, за ролята на Азучена от операта "Трубадур" от Дж. Верди
Творческия колектив на Държавния куклен театър,за постановката "Патенцето" от Н. Гернет
Злати Златев, за режисурата на спектакъла "Патенцето" от Н. Гернет
Колектива на Драматичен театър "Гео Милев", за постановката за деца "Бързай, бързай" от Р. Алфтън
Светла Рангелова, за ролите на Гена от "Майстори" на Р. Стоянов и Станка от "Една за всички, всички за една" от Н. Йорданов
Георги Христов, за ролите на Маестро Костурко от "Бързай, бързай" от Р. Алфтън и Анчугин от "Хотел "Тайга" от А. Вампилов

1987 г.

Стойчо Стойчев, поезия
Янаки Кавръков, изобразително изкуство
Офелия Христова, актьорско майсторство
Диана Христова, актьорско майсторство
Вера Дикова, актьорско майсторство
Колективът, реализирал постановката "Уважаема Елена Сергеевна", актьорско майсторство
Колективът, реализирал операта "Аида" от Дж. Верди, вокално и актьорско майсторство
Представителният кръжок по изобразително изкуство "Зографче" с ръководител Петко Радев, изобразително изкуство
Колектив в състав: Христо Турлаков, Христо Танев, Борислав Кожухаров, Тодор Ковачев, Емил Иванов, арх. Веселин Беров и консултант проф. Иван Киров, изобразително изкуство

1988 г.

Таньо Клисуров, за книгата "Резервен изход"
Иван Пенев, за превод на книгата "Ленин в Мюнхен" от Фр. Хитцер
Колектива на вестник "Септември", за цялостната му творческа работа
Валентин Дончевски, изобразително изкуство
Старозагорската опера, за  операта "Норма"
Офелия Христова, за ролята на Норма
Веселин Ненов, за композирането на "Триптих за несподелена любов"
Колектива на Държавен куклен театър, за "Мара Пепеляшка" от Любомир Цакев
Томас Имов и Иван Райков, за ролите им в спектакъла "Приказки за теб" от Маргарит Минков
Мартин Пенчев, за цялостно творчество (посмъртно)
Виолета Чакърова, за цялостно творчество
Румяна Апостолова, за книгата "Марин Големинов"


1991 г.

Димитър Данаилов, за книгата му "Незаключена врата"
Светлана Попова, за активна гражданска позиция, изразена в публицистичните материали
"ФОЛК-СКАТ-БЕНД", за високи художествени постижения
Творческия екип на ДТ "Гео Милев", за спектакъла "Арсеник и стари дантели" от Джоузев Кесърлинг
Николай Стойчев, за участието му в международния салон Сао Паоло - Бразилия

1999 г.

Драматичен театър "Гео Милев", за цялостната му творческа дейност и по случай неговия 80-годишен юбилей.
Проф. Петър Жеков, за неговото песенно творчество, създадено по стихове на старозагорски поети и за цялостната му културна дейност.

2000 г.

Илия Тодоров – художник (посмъртно).
Колектив на Държавна опера – Стара Загора, за цялостна художествено-творческа дейност и по случай 75-годишен юбилей.

2001 г.

Проф. Стоян Каролев, за книгата му "Мигове от течащото време".
Д-р Георги Вълчев, за книгата му "Чужденците в българската следосвобожденска култура".

2002 г.

Колектив на Държавна опера – Стара Загора, реализирал оперния спектакъл "Атила".
Ивалин Димитров – актьор, за ролята му на Големанов от едноименната пиеса.
Петър Петров – композитор, за авторското му произведение "Стари песни за пиано".

2003 г.

Любомир Добрев – скулптор, за скулптурната композиция "Св. Георги" от Паметника на загиналите във войните старозагорци.
Художествена галерия – Стара Загора, за организирането и представянето на ретроспективната изложба на Янаки Кавръков.
Средно музикално училище "Христина Морфова",за организирането и провеждането на Третия международен конкурс "Класика и съвременност".

2004 г.

Иван Драголов – композитор, за музиката към пиесата "Чайка" на А. П. Чехов.

2005 г.

Държавен куклен театър – за спектакъла "Безсъние".

Ивелин Керанов – актьор от Драматичен театър "Гео Милев", за изявата му в концерта-спектакъл "Гео Милев – неудържимата пламенност".

2006 г.

Живка Кирчева – архитект, за книгата й "Стара Загора в архитектурни образи".

Драматичен театър "Гео Милев" – за спектакъла "Вампир" от Антон Страшимиров.

2007 г.

Иван Груев – поет, за стихосбирката му "Мигове от светлината".

доц. Злати Златев – художник, за изложбата му "Долината на тракийските царе".

Държавен куклен театър – за постановката "Барон Мюнхаузен".

2008 г.

Марин Добрев – изкуствовед, директор на Художествената галерия, за книгата му "Художниците на Стара Загора".

Георги Янев – литературен критик и главен уредник на Къща музей "Гео Милев", за съставения от него том 5 "Гео Милев. Писма и документи" от изданието "Гео Милев. Съченения в пет тома".

Държавна опера – Стара Загора – за изпълнението на "Реквием" от Гаетано Доницети.

2009 г.

Никола Стоянов – реставратор, за изготвяне и реализиране на проект за реставрация, консервация и адаптиране на лапидарните паметници на I експозиционно ниво на новооткритата експозиция на Регионален исторически музей, Стара Загора.

арх. Георги Чернев, арх. Петър Киряков и арх. Николай Вътев – за сградата на Регионален исторически музей, Стара Загора.

2010 г.

Държавен куклен театър - Стара Загора – за спектакъла "Едип. Празникът на ослепяването".


2011 г.

Мария Клинчева, оперната певица – за високи художествено-творчески постижения в духовния живот на Община Стара Загора.

Крум Георгиев, фолклорист – за разностранна дейност и високи художествено-творчески постижения, които са в принос на българската национална култура.

2012 г. Не се присъжда.

2013 г. Не се присъжда.

2014 г.

Категория "Наука и образование"

Колективна награда 
Педагогически колектив на ЦДГ № 68 „Патиланско царство” - за постигнатите от колектива високи резултати в организацията на възпитателно-образователния процес чрез използване на иновативни методи на обучение.
Индивидуална награда
Мариана Пенчева, директор на СОУ "Максим Горки" – за успешно управление на повереното й училище и новосъздадени партньорства с Държавния институт по руски език в Москва и с Професионалното училище по селско стопанство и туризъм в град Гап, Франция.

Категория "Култура и изкуство"

Колективна награда 
Държавен куклен театър Стара Загора - за високи художествено-творчески постижения в духовния живот на Стара Загора и за цялостно присъствие в националното културно пространство, с безспорен принос за издигането на Стара Загора в европейска столица на куклено-театралното изкуство за възрастни
Индивидуална награда
Елена Азалова, актриса в Драматичен театър „Гео Милев” - за високи художествено-творчески постижения и развитие на духовния живот на града

За първи път тази година бе присъдена новоучредената награда “Млада Загора” за изявени ученици

Индивидуална награда
Дина Кочева, ученичка от 12 клас в ГПЧЕ „Ромен Ролан" - за постиженията й в Националната олимпиадата по френски език.

Колективна награда
Учениците от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер" - Иво Йорданов, Николай Кунов, Максим Бенишев, Атанас Кацаров, Неделин Тодоров и Драгостин Христов - за разработен проект, класиран на първо място на национален конкурс.

2015 г.

Категория "Наука и образование"

Колективна награда 
Педагогически колектив на ЦДГ № 25 „Ален мак” – за високи постижения в областта на обучението на деца по изобразителни дейности.

Индивидуална награда
Господин Балъкчиев – директор на IV ОУ „Кирил Христов”- за успешни управленски решения и подкрепа на младите учители

2016 г.

Категория "Наука и образование"

Колективна награда 
Колективна награда се присъди на творческия екипна постановката „Лучия ди Ламермур” на Старозагорската опера –спектакълът е отличен за художествените си качества, оригинална режисура и интерпретация, костюми, модерно сценично оформление, както и за великолепния солистичен състав.

Категория "Култура и изкуство"

Колективна награда 
Колективна награда не бе присъдена!

Индивидуална награда
С индивидуална награда бе удостоен учителят по изобразително изкуство в ОУ „Кирил Христов” – Пламен Михалев – за създаването на уникална галерия на българските владетели в коридорите на училището, както и за откриване и развитие на млади таланти в областта на изобразителното изкуство.

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Култура и изкуство”

Колективна награда

Колективната награда „Млада Загора” в направление „Култура и изкуство” бе присъдена на Младежката театрална студия „Сцена 99” при Читалище „Родина”,с ръководител е Христофор Недков – за активно присъствие в културния живот на Ст. Загора, за спектакъла „Напразни усилия на любовта” по Уилям Шекспир, за принос в развитието на аматьорския театър и за съвременно звучене на театралното изкуство в света на подрастващите.

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда

В областта на науката и образованието индивидуалната награда „Млада Загора” бе присъдена на Леда Драгиева, ученичка от 12 кл. на ГПЧЕ „Ромен Ролан” за постиженията й на Националната олимпиада по философия.

Грамоти и таблети получиха Йоан Маринов – ученик от ПМГ „Гео Милев” – за успехите му в националните състезания по информационни технологии и Давид Петров – възпитаник на ГПЧЕ „Ромен Ролан” – за спечеленото първото място в Националната олимпиада по немски език.

2017 г.

Категория "Наука и образование"

Педагогическите колективи на ЦДГ № 10 „Светлина“ и на ЦДГ № 24 „Радост“ получиха грамоти за високи постижения в развитието на образователното дело. Директорите на Второ основно училище „П. Р. Славейков“ Милена Желязкова и на ЦДГ № 10 „Светлина“ Йоанна Димитрова получиха грамоти за издигане авторитета на институциите и за високи постижения в областта на образованието.

Категория "Култура и изкуство"

Индивидуална награда
Носител на индивидуалната  награда „Стара Загора“ е проф. д-р Марин Добрев, директор на Художествена галерия – Стара Загора. Той е автор на идеята, организатор и изпълнител на уникалното Квадринале на Балканската живопис „Митовете и легендите на моя народ“.

Колективна награда  
Тази година бяха излъчени два колектива, носители на наградата „Стара Загора“ - трупите на Драматичен театър „Гео Милев“ – за реализацията на творческия проект „Цар последен“ и на Държавния куклен театър – за реализацията на спектакъла „Джелсомино в страната на лъжците“.

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Култура и изкуство”

Индивидуална награда
Индивидуалната  награда „Млада Загора“, в раздел „Култура и изкуство“, бе връчена на  Симон Павлов от НУМСИ „Хр. Морфова“, завоювал Абсолютна награда /100 от 100 точки/ от XI Международен клавирен конкурс „Крайова – пиано“, Румъния, за отличията му в редица национални и международни конкурси, за неговата активност в културния живот на училището и на град Стара Загора.

Колективна награда
Не се присъжда


Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда

Индивидуалната награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ бе връчена на Цветомир Кирилов – ученик в 9 клас на ГПЧЕ „Ромен Ролан”, лауреат на Националната олимпиада по химия и участник в Националната олимпиада по немски език и Националната олимпиада по физика.

2018 г.

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
С индивидуалната награда „Стара Загора“ бе удостоена Йоанна Димитрова, директор на Детска градина № 10 „Светлина“, за висок професионализъм, за постигнати значими резултати и новаторски подход към образователно-възпитателния процес, за проявена творческа активност и популяризиране на образователните ценности.

Колективна награда
С колективната награда „Стара Загора“ бе удостоен педагогическият колектив на Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ за изключителни постижения на учениците в областта на информационните технологии и математиката на олимпиади и конкурси на национално и международно ниво.

Категория "Култура и изкуство"

Индивидуална награда
С индивидуалната награда бе отличен актьорът Христофор Недков, актьор в Драматичен театър „Гео Милев“ за активното присъствие в културния и обществен живот на град Стара Загора, за ролите му в последния творчески сезон, за приноса му във възпитанието на младите хора в Младежка театрална студия „Сцена 99“.

Колективна награда  
Колективната награда „Стара Загора“ в областта на културата и изкуството бе присъдена на Държавна опера Стара Загора и Държавен куклен театър – Стара Загора за съвместната постановка на операта „Турандот“ от Джакомо Пучини.

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
Индивидуалната награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ бе връчена на Йоан Маринов, ученик от 12-ти клас на Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ за завоювани призови места в международни и национални конкурси и олимпиади и създаване на софтуерни приложения.

Колективна награда
Не се присъжда

Категория „Култура и изкуство”

Индивидуална награда
Не се присъжда

Колективна награда
Колективната  награда „Млада Загора“, в раздел „Култура и изкуство“, бе удостоена Школата по малка пластика с ръководител Слави Славов към Център за подкрепа за личностно развитие за завоювани призови места в международни и национални конкурси и за формиране на естетически и творчески умения.

2019 г.

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
С индивидуалната награда „Стара Загора“ бе удостоена Йорданка Мирчева, старши учител по български език и литература в Шесто основно училище „Свети Никола“.

Колективна награда
Колективната награда за наука и образование отиде при Ветеринарномедицинския факултет на Тракийския университет за завоювано първо място в професионално направление „Ветеринарна медицина“ в рейтинговата система на висшите училища в България. Със същата награда бе отличен и колективът на ГПЧЕ „Ромен Ролан“ за професионални успехи и изключителни постижения на учениците им.

Категория "Култура и изкуство"

Индивидуална награда
С индивидуална награда "Стара Загора" бе удостоен директорът на Старозагорската опера Огнян Драганов за съществен принос в развитието и възхода на Държавна опера Стара Загора и като създател на иновативни и креативни проекти в областта на съвременните музикално-сценични изкуства.

Колективна награда  
Колективната награда „Стара Загора“ в областта на културата и изкуството бе присъдена на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“ за високи художествено-творчески постижения и авторитетно присъствие в национални фолклорни сценични проекти и форуми.

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
Индивидуалната награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ бе връчена на Силвия Петкова, дванадесетокласничка от ГПЧЕ „Ромен Ролан“, лауреат на Националната олимпиада по френски език, представител на Стара Загора в годишната среща на клуба на Страсбург. Второкласничката Фабияна Костадинова също получи наградата „Млада Загора“ за участие в първенствата на Европейския съюз и златен медал на държавно първенство по шахмат.

Колективна награда
Колективната награда „Млада Загора“ за наука и образование бе присъдена на училищен отбор от ПГСАГ „Лубор Байер“ за първо място в националното състезание „Най-добър млад строител“.

Категория „Култура и изкуство”

Индивидуална награда
Кларинетистът Мариян Божидаров от музикалното училище „Христина Морфова“ бе отличен с наградата „Млада Загора“ за успехи в културата и изкуството. Младият талант дебютира като солист на Кралската филхармония в Лондон и е приет с пълна стипендия в Лондонската консерватория „Синиър Гилдхол“.

Колективна награда
С колективната  награда „Млада Загора“, в раздел „Култура и изкуство“, бе удостоен Ученическия училищен театър при СУ „Максим Горки“ за завоювана втора награда на Национален конкурс за театър на испански език.


2020 г.

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
С индивидуална награда „Стара Загора“ бяха удостоени доц. д-р Алексей Стоев, директор на филиал на Института за космически изследвания и технологии при БАН, Стара Загора и директор на Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“, Стара Загора. Създател на Национална школа по астрономия и астрофизика, както и проф. Жеко Ганев, - създател и ръководител старозагорска фирма, разработила и внедрила над 1200 инсталации у нас и в чужбина за обработка на питейни отпадни и силно замърсени води. Удостоен с първа награда за иновации от национален конкурс „Сграда на годината- 2019“.

Колективна награда
Не се присъжда

Категория "Култура и изкуство"

Индивидуална награда
С индивидуалната награда бе отличена Силвия Томова - художествен ръководител на  балета на Държавна опера - Стара Загора - за висок професионализъм, новаторски дух и личен принос за изключителните постижения на балета. Награда бе присъдена и на Иван Матев - за големия му принос за опазването на културно-историческото и литературното наследство в Стара Загора през годините и възраждането на музей "Литературна Стара Загора" чрез новооткритата оригинална експозиция.

Колективна награда  
Колективната награда „Стара Загора“ в областта на културата и изкуството бе присъдена на Народно читалище „Родина-1860“. През 2020 година културната институция навършва 160-години от основаването си. През годините читалището активно присъства в културния и обществен живот на града и страната. То е родоначалник и пазител на музикалните и театрални традиции на Стара Загора, съвременен център за знание и творческо възпитание на цялата общност.

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
Йоан Михайлов, ученик от 4-ти клас на СУ „Максим Горки“ получи индивидуалната награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ за завоюван диамантен медал на финалите на световното математическо състезание „World Mathematics Invitational“, проведено в Япония.

Колективна награда
Не се присъжда

Категория „Култура и изкуство”

Индивидуална награда
Не се присъжда

Колективна награда
С колективната награда „Млада Загора“ бе удостоена театрална трупа при СУ „Максим Горки“ за завоювана втора награда на национален конкурс за театър на испански език.

2021 г.

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
С индивидуална награда „Стара Загора“ беше удостоен доц. д-р. Добри Ярков, ректор на Тракийски университет, за изключителен принос за развитието и просперитета на висшето учебно заведение. С наградата посмъртно беше удостоена и Антония Сукманова, за доказан професионализъм и принос в учебно-възпитателната дейност в СУ „Максим Горки“.

Колективна награда
Бяха присъдени две колективни награди - на Шесто ОУ „Свети Никола“ като духовно средище на просвета и иновативни практики в обучението, както и на педагогическия колектив на Второ ОУ „П.Р.Славейков“- за постигнати високи резултати в учебно- възпитателната и извънкласната дейност.

Категория "Култура и изкуство"

Индивидуална награда
С индивидуалната награда в категория „Култура и изкуство“ бяха отличени ръководителят на Библиотека „Родина“ Слава Драганова като еталон за работа в библиотечното дело и българската книжовна култура и Лилия Филипова - за големия ѝ изследователски принос в проучването, опазването и популяризирането на уникалното културно-историческо наследство на Стара Загора и региона.

Колективна награда  
Не се присъжда

Награда “Млада Загора” за изявени ученици

Категория „Наука и образование”

Индивидуална награда
Десетокласникът от ППМГ „Гео Милев“ Мирослав Минчев и абитуриентката Миглена Трайкова от СУ „Максим Горки“ получиха индивидуални награда „Млада Загора“ в направление „Наука и образование“ за постигнати призови места в национални олимпиади.

Колективна награда
Не се присъжда

Категория „Култура и изкуство”

Индивидуална награда
С индивидуална награда беше удостоен Виктор Стоев, ученик в 4 клас в СУ „Васил Левски“ и възпитаник на Музикална школа при НЧ „Родина-1860“, за изявено участие в национални и международни музикални конкурси и спечелени високи награди.

Колективна награда
С колективната награда „Млада Загора“ беше удостоена Вокална студия „Усмивки“ при НЧ „Родина- 1860“, с ръководители Жанина Янкулова и Елена Малитакова, за постигнати високи отличия в международни и национални форуми.

Награда за гражданска доблест
С Награда за гражданска доблест бяха удостоени 59 студенти по медицина в Тракийски университет, които работиха неуморно в ковид отделения през изминалите месеци. Община Стара Загора връчи Благодарствени адреси и към екипите на Детска градина № 2 "Зорница" и на Детска ясла № 7 "Еделвайс" за проявена съпричастност към работещите в ковид отделения.

Електронна библиотека

Община Стара Загора Българска библиотечно-информационна асоциация РС-ТМ Обществен дарителски фонд Стара Загора Посолство на САЩ в България Bemis Public Library, Colorado
© 2004 - 2020, Библиотека Родина - Стара Загора